Gorące budapeszteńskie lato. Licealista Abel (nagradzany za tę rolę Gáspár AdonyiWalsh) przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. W tym, by odpowiednio skupić się na nauce, nie pomaga mu fakt, że całą uwagę kieruje w stronę swojej najlepszej przyjaciółki Janki, w której jest beznadziejnie zakochany.
Dziewczyna z kolei żywi niespełnione uczucie do żonatego nauczyciela historii Jakaba. Jakby komplikacji było mało, mężczyzna nie tak dawno wszedł w poważną konfrontację z
konserwatywnym ojcem Abla. Napięcia w mocno podzielonym węgierskim społeczeństwie na dobre wychodzą na powierzchnię, gdy egzamin maturalny Abla z historii przeradza się w ogólnokrajowy skandal.
Uznany węgierski reżyser Gábor Reisz w swoim nowym filmie opowiada o politycznym napięciu, które odczuwalne jest każdego dnia w jego coraz bardziej spolaryzowanym kraju. Jak przekonuje, bezpośrednią przyczyną tego, by powstał scenariusz „Wytłumaczenia wszystkiego”, były wydarzenia z 2021 roku, kiedy Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie stracił swoją autonomię i został całkowicie zreorganizowany przez rządzących, co spotkało się z licznymi publicznymi protestami oraz demonstracjami.
Prelekcję i dyskusję po filmie poprowadzi Wojciech Tutaj, absolwent filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowi, krytyk i dziennikarz filmowy związany m.in. z portalem Filmweb, miesięcznikiem „Kino”, czasopismem „Ekrany”, „Kulturą Liberalną” i „Magazynem Filmowym SFP”, specjalizuje się we współczesnym kinie chińskim, wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych w 2020 r.
BILETY: 15 zł/ do kupienia na www.biletyna.pl lub przed seansem w kasie Ośrodka Kultury.
Dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach Programu Operacyjnego III: Upowszechnianie kultury filmowej; Priorytet II: Inicjatywy Filmowe.
Proszę czekać